Olympians

Much of the information in this chart came from Rusty Wilson's book The Ohio State University at the Olympics : a biographical dictionary of athletes, alternates, administrators, coaches and trainers (2009).

You can sort this table by Sport, Event, Name, Medal, and Year by clicking at the the top of the column.

Sport Event Name Medal Year
Boxing Light Welterweight Adkins, Charles Gold 1952
Track & Field High Jump Albritton, David Donald Silver 1936
Diving Springboard Anderson, Miller Altman Silver 1948
Diving Springboard Anderson, Miller Altman Silver 1952
Taekwondo 64-70 kg Baker, Greg Allen Bronze 1988
Volleyball Volleyball Berzins, Aldis Imants Gold 1984
Gymnastics Men's Team Bhavsar, Raj Bronze 2008
Diving Springboard Botella-Medina, Juan Bronze 1960
Boxing Flyweight Brooks, Nathan Eugene Gold 1952
Track & Field 200 Meter Hurdles Castleman, Frank Riley Silver 1904
Diving Springboard Clotworthy, Robert Lynn Bronze 1952
Diving Springboard Clotworthy, Robert Lynn Gold 1956
Track & Field 1,600 Meter Relay Cole, Gerald Eugene Silver 1952
Track & Field 400 Meter Hurdles Davis, Glenn Ashby Gold 1956
Track & Field 400 Meter Hurdles Davis, Glenn Ashby Gold 1960
Track & Field 1,600 Meter Relay Davis, Glenn Ashby Gold 1960
Volleyball Volleyball Duwelius, Richard Lloyd Gold 1984
Weightlifting Light Heavyweight George, James D. Bronze 1956
Weightlifting Light Heavyweight George, James D. Silver 1960
Weightlifting Middleweight George, Peter T. Silver 1948
Weightlifting Middleweight George, Peter T. Gold 1952
Weightlifting Middleweight George, Peter T. Silver 1956
Diving Platform Gompf, Thomas Eugene Bronze 1964
Track & Field Long Jump Greene, Joseph Tilford Leigh Bronze 1992
Track & Field Long Jump Greene, Joseph Tilford Leigh Bronze 1996
Diving Springboard Hall, Sam Wesley Silver 1960
Gymnastics Team Hamm, Morgan Silver 2004
Gymnastics Team Hamm, Paul Silver 2004
Gymnastics All-Around Hamm, Paul Gold 2004
Gymnastics Horizontal Bar Hamm, Paul
Gold 2004
Diving Springboard Harlan, Bruce Ira Gold 1948
Diving Platform Harlan, Bruce Ira Silver 1948
Diving Springboard Harper, Donald Dewayne Silver 1956
Volleyball Volleyball Hoff, Thomas John Gold 2008
Basketball Basketball Hosket, Wilmer Frederick "Bill" Gold 1968
Ice Hockey Ice Hockey Kesler, Ryan Silver 2010
Swimming 1,500 Meter Relay Konno, Ford Hiroshi Gold 1952
Swimming 400 Meter Freestyle Konno, Ford Hiroshi Silver 1952
Swimming 800 Meter Freestyle Relay Konn, Ford Hiroshi Gold 1952
Swimming 800 Meter Freestyle Relay Konno, Ford Hiroshi Silver 1956
Basketball Basketball Lucas, Jerry Ray Gold 1960
Track & Field Long Jump Owens, James Cleveland "Jesse" Gold 1936
Track & Field 200 Meters Owens, James Cleveland "Jesse" Gold 1936
Track & Field 100 Meters Owens, James Cleveland "Jesse" Gold 1936
Track & Field 400 Meter Relay Owens, James Cleveland "Jesse" Gold 1936
Swimming 100 Meter Backstroke Oyakawa, Yoshinobu "Yoshi" Gold 1952
Boxing Light Welterweight Page, Jerry Gold 1984
Track & Field 400 Meter Relay Reynolds, Harry Lee "Butch" Silver 1988
Track & Field 1,600 Meter Relay Reynolds, Harry Lee "Butch" Gold 1988
Fencing Team Sabre Rogers, Jason Nicholas Silver 2008
Luge Doubles Sheer, Gordon Michael "Gordy" Silver 1998
Track & Field 200 Meters Simpson, George Sidney Silver 1932
Swimming 400 Meter Freestyle Smith, WIlliam Melvin "Bill" Gold 1948
Swimming 800 Meter Freestyle Relay Smith, William Melvin "Bill" Gold 1948
Shooting Pistol 50 Meter Team Snook, James Howard Gold 1920
Shooting Pistol 30 Meter Team Snook, James Howard Gold 1920
Wrestling Heavyweight Steel, Harry Dwight Gold 1924
Swimming 100 Meter Backstroke Taylor, Jack George Neil Bronze 1952
Wrestling Middleweight Freestyle Voliva, Richard Lawrence Silver 1936
Rowing Eights Volpenhein, Bryan Daniel Gold 2004
Rowing Eights Volpenhein, Bryan Daniel Bronze 2008
Volleyball Volleybal Waldie, Marc Robert Gold 1984
Swimming 400 Meter Individual Medley Wharton, David Lee Silver 1988
Track & Field 800 Meters Whitfield, Malvin Grenston "Mal" Gold 1948
Track & Field 400 Meters Whitfield, Malvin Grenston "Mal" Bronze 1948
Track & Field 1,600 Meter Relay Whitfield, Malvin Grenston "Mal" Gold 1948
Track & Field 800 Meters Whitfield, Malvin Grenston "Mal" Gold 1952
Track & Field 1,600 Meter Relay Whitfield, Malvin Grenston "Mal" Silver 1952
Gymnastics Team
Wilson, Blaine Carew Silver 2004
Swimming 100 Meter Backstroke Atwood, Susan Jean Bronze 1972
Swimming 200 Meter Backstroke Atwood, Susan Jean Silver 1972
Swimming 4x200 Meter Relay Black, Kimberly A. Gold 2000
Ice Hockey Ice Hockey Bonhomme, Tessa Gold 2010
Diving Springboard Chandler-Jones, Jennifer B. Gold 1976
Ice Hockey Ice Hockey Chesson, Lisa Silver 2010
Diving Platform Clark, Mary Ellen Bronze 1992
Diving Platform Clark, Mary Ellen Bronze 1996
Track & Field 1,600 Meter Relay Dixon, Dianne Lynn Gold 1984
Track & Field 400 Meter Relay Dixon, Dianne Lynn Silver 1988
Synchronized Swimming Team Jasontek, Rebecca Marie Bronze 2004
Synchronized Swimming Duet Josephson, Karen Julia Silver 1988
Synchronized Swimming Duet Josephson, Karen Julia Gold 1992
Synchronized Swimming Duet Josephson, Sarah Gay Silver 1988
Synchronized Swimming Duet Josephson, Sarah Gay Gold 1992
Ice Hockey Ice Hockey Laaksonen, Emma Kristiina Bronze 1998
Ice Hockey Ice Hockey Laaksonen, Emma Kristiina Bronze 2010
Diving Springboard McCormick, Kelly Anne Silver 1984
Diving Springboard McCormick, Kelly Anne Bronze 1988
Diving Platform Myers-Pope, Paula Jean Silver 1952
Diving Platform Myers-Pope, Paula Jean Bronze 1956
Diving Springboard Myers-Pope, Paula Jean Silver 1960
Diving Platform Myers-Pope, Paula Jean Silver 1960
Basketball Basketball Noble-Hauserman, Cindy Gold 1984
Skeleton Skeleton Parlsey, Lee Ann Silver 2002
Basketball Basketball Smith, Katherine May "Katie" Gold 2000
Basketball Basketball Smith, Katherine May "Katie" Gold 2004
Ice Hockey Ice Hockey Spooner, Natalie Gold 2014
Fencing Team Foil Thompson, Hanna Silver 2008
Ice Hockey Ice Hockey Tuominen, Minttu Bronze 2010
Diving Platform Wilson-Davis, Deborah Keplar Bronze 1976